Velké Březno

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

Pomník padlým 1. světové války

Odhalení pomníku ve Velkém Březně

Pomník je zařazen v evidenci válečných hrobů pod e.č. VH: CZE4214–41188. Vznikl v roce 1926 v zámecké zahradě před dnes již neexistující kaplí, na pozemku rodiny Chotků. Během 1. světové války Chotkové propůjčili svůj dolní zámek k dispozici Červenému kříži, kde Ada Chotková vedla chod lazaretu a velmi obětavě se starala o nespočet raněných. Běhěm války padl u Korytnice i její bratranec Hugo Nostitz-Rieneck (syn Marie roz. Chotkové), kterého také později Chotkové nechali převézt z Horek nad Jizerou do rodinné hrobky ve Valtířově. Na památku mnoha místních obětí nechali vystavět tento pomník.

Slavnostní odhalení válečného pomníku se konalo 5. září (1926 – pozn. aut. ). Našel své umístění v nádherném přilehlém zámeckém parku. Vysvěcení a odhalení pomníku vykonal ředitel litoměřického Institutu hluchoněmých, bývalý polní kaplan Johann Otto. K odhalení došlo jako na ostatních místech obvyklou cestou. Pamětní kámen,  vyrobený z jihočeské žuly, byl vztyčen na ulici bezprostředně před zámeckou kaplí a pochází z dílen Berger a Vogt dle návrhu pana architekta Ernsta Bergera.

V současné době je pomník poměrně poničený a rádi bychom ho dali dohromady. Pokud má někdo informace či fotografii o stylu písma či zdobení pomníku, nechť nás prosím kontaktuje.

Obr. 2