Velké Březno

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

Od 1. 6. 2021 je zámek otevřen. Děkujeme, že dodržujete stanovené bezpečnostní pokyny při vaší návštěvě.

Zavřít

Pomník padlým 1. světové války

Odhalení pomníku ve Velkém Březně

Pomník je zařazen v evidenci válečných hrobů pod e.č. VH: CZE4214–41188. Vznikl v roce 1926 v zámecké zahradě před dnes již neexistující kaplí, na pozemku rodiny Chotků. Během 1. světové války Chotkové propůjčili svůj dolní zámek k dispozici Červenému kříži, kde Ada Chotková vedla chod lazaretu a velmi obětavě se starala o nespočet raněných. Běhěm války padl u Korytnice i její bratranec Hugo Nostitz-Rieneck (syn Marie roz. Chotkové), kterého také později Chotkové nechali převézt z Horek nad Jizerou do rodinné hrobky ve Valtířově. Na památku mnoha místních obětí nechali vystavět tento pomník.

Slavnostní odhalení válečného pomníku se konalo 5. září (1926 – pozn. aut. ). Našel své umístění v nádherném přilehlém zámeckém parku. Vysvěcení a odhalení pomníku vykonal ředitel litoměřického Institutu hluchoněmých, bývalý polní kaplan Johann Otto. K odhalení došlo jako na ostatních místech obvyklou cestou. Pamětní kámen,  vyrobený z jihočeské žuly, byl vztyčen na ulici bezprostředně před zámeckou kaplí a pochází z dílen Berger a Vogt dle návrhu pana architekta Ernsta Bergera.

V současné době je pomník poměrně poničený a rádi bychom ho dali dohromady. Pokud má někdo informace či fotografii o stylu písma či zdobení pomníku, nechť nás prosím kontaktuje.

Obr. 2