Velké Březno

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnes zavřeno

Po dobu nouzového stavu je objekt pro veřejnost uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Nepřehlédněte

PF 2021

 

Zakladatel zámku ve Velkém Březně, hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína, stál u zrodu hromadného rozesílání psaných novoročenek.

Na konci roku 1826 byl tento nový nejvyšší purkrabí Českého království a prezident zemského gubernia zavalen spoustou práce. Také se ale od něj očekávalo, že osobně navštíví všechny známé a přátele a popřeje jim hodně štěstí v Novém roce. Hrabě tento problém vyřešil tím, že si u ředitele Pražské kreslířské akademie Josefa Berglera nechal navrhnout a vytisknout speciální kartičky s obrázkem Fortuny, které doplnil francouzským přáním Pour féliciter, což se dá přeložit jako Pro štěstí či K blahopřání. Původně tedy nešlo ani tak o novoroční přání jako spíše o omluvu ze společenských povinností velmi vytíženého politika, který nechtěl vypadat jako nezdvořák. Byly to tedy jakési umělecké omluvenky.

Novoroční přání Pour féliciter - časem proměněná na pověstná dvě písmena PF a doplněná letopočtem - v českých zemích rychle zdomácněly a zvyk je každoročně posílat svým přátelům se u nás, na rozdíl od ciziny, velmi rozšířil. Novoročenky se tak staly i výnosným obchodním artiklem, vynášejícím nemalé peníze; ty však hrabě Chotek poukazoval na dobročinné účely.

A že bylo stále kam dávat! Například když v roce 1836 zasáhla Čechy cholera, byl hrabě Chotek jedním z prvních, kdo si uvědomoval nutnost dodržování hygienických opatření – sám totiž při epidemii ztratil bratra. Věděl ale také, jak osudné může být propadat panice.

V té době byl obyvatelem Pražského hradu sesazený francouzský král Karel X. Ten se šířící nákazy tak obával, že se po Praze nechával nosit v uzavřených nosítkách. Na podzim roku 1836, při slavné korunovaci nového českého krále, na níž pochopitelně musel být přítomen, tedy v katedrále svatého Víta seděl v hermeticky uzavřené skleněné galerii a ihned po obřadu, ze strachu před nemocí, Prahu rychle opustil. Odstěhoval se do slunné Gorizie, kde však záhy zemřel. Pochopitelně na choleru.

Buďme tedy v Novém roce obezřetní, ale zachovejme si chladnou hlavu.

 

Ze zámku Velké Březno - PF 2021

pan hrabě i jeho tým se omlouvají…

Nový zámek, který původně připomínal spíše empírovou vilu, si na penzi nechal postavit nejvyšší purkrabí Českého království hrabě Karel Chotek mezi lety 1842–1845. Rodové sídlo bylo Chotkovým vnukem později přestavěno v novorenesančním stylu. Zámek dnes nabízí půvabné, do detailu zařízené interiéry, silné příběhy a množství doprovodných akcí.

 


Zprávy

Věrnostní program Klíč k památkám po pěti letech končí

9. 12. 2020

Věrnostní program a informační portál Klíč k památkám bude ke konci letošního roku po pěti letech užívání ukončen. Aplikace, která byla vytvořena v roce 2015, již...

Kupte si vstupenky na naše památky online

8. 7. 2020

Na naše památky si od tohoto roku můžete koupit vstupenky i na internetu. Přečtěte si detailní informace, jak postupovat při nákupu.

Zažijte Noc kostelů na našich památkách

11. 6. 2020

V pátek 12. června proběhne Noc kostelů, která opět umožní návštěvníkům zdarma navštívit sakrální památky včetně některých kaplí, kostelů a klášterů pod správou NPÚ.

Tipy na výlet

Partneři

témata roku 2020

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: